Programul lunii

Aprilie 2018

Ziua

Sărbătoarea

Slujba / Activitatea

Sâ, 31 martie Sâmbăta Sfântului și Dreptului Lazăr

NU se slujește Sf. Liturghie, de dimineță

18.00: Vecernia Mare

19.00: Curs de (supra)viețuire ortodoxă

Du, 1

Intrarea Domnului în Ierusalim (Floriile)

9.0o: Utrenia

10.00: Sf. Liturghie

18.00: Denie

Lu, 2

Sfânta și Marea Luni

16.00: Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite

18.00: Denie

Ma, 3

Sfânta și Marea Marți

16.0o: Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite

18.00: Denie

Mi, 4

Sfânta și Marea Miercuri

16.0o: Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite

18.00: Denie

19.30: Curs de (supra)viețuire ortodoxă

Jo, 5

Sfânta și Marea Joi

16.0o: Liturghia Sfântului Vasile cel Mare și Rânduiala Spălării Picioarelor

18.00: Denia celor 12 Evanghelii

Peste noapte: Rânduiala citirii Psaltirii

Vi, 6

Sfânta și Marea Vineri

10.00: Ceasurile Împărătești

16.30: Vecernia Mare și scoaterea Sfântului Epitaf

18.00: Denia Prohodului & Procesiune în jurul bisericii

Sâ, 7

Sfânta și Marea Sâmbătă

11.30: Liturghia Sf. Vasile cel Mare

23.30: Canonul Sâmbetei celei Mari

Du, 8

Învierea Domnului

00.00: Slujba Învierii (Utrenia)

01.00: Sf. Liturghie

13.00: A Doua Înviere (Vecernia Mare)

Lu, 9

A doua zi de Paști

09.00: Utrenia

10.00: Sf. Liturghie

Ma, 10

A treia zi de Paști

09.00: Utrenia

10.00: Sf. Liturghie

Jo, 12

 

18.00: Vecernia Mare

Vi, 13

Izvorul Tămăduirii

09.00: Utrenia

10.00: Sf. Liturghie

12.00: Sfințirea cea Mică a Apei

Sâ, 14

 

18.00: Vecernia Mare

19.00: Curs de (supra)viețuire ortodoxă

Du, 15

Duminica Tomii

09.00: Utrenia

10.00: Sf. Liturghie

12.00: Pomenirea celor adormiți (Paștele Blajinilor)

Sâ, 21

 

18.00: Vecernia Mare

19.00: Curs de (supra)viețuire ortodoxă

Du, 22

Duminica Femeilor Mironosițe

09.00: Utrenia

10.00: Sf. Liturghie

Lu, 23

Sf. M. Mc. Gheorghe

Duminică seara, începând cu ora 20.00 – Priveghere Mare: Vecernie cu Litie, Utrenia și Sf. Liturghie (slujba se va termina puțin după miezul nopții).

Sâ, 28

 

18.00: Vecernie Mare cu Litie

19.00: Curs de (supra)viețuire ortodoxă

Du, 29

Duminica Slăbănogului

09.00: Utrenia

10.00: Sf. Liturghie