Invitație la PELERINAJ ÎN ISRAEL, 27 oct.- 6 noi. 2017

ACTUALIZARE – 24 august 2017: Toate locurile pentru acest pelerinaj au fost deja ocupate. Am deschis însă o listă de așteptare, pe care vă puteți înscrie. Cei înscriși pe această listă vor fi contactați, în ordinea înscrierii, în eventualitatea retragerii cuiva dintre cei deja înscriși în pelerinaj. 


A devenit deja o tradiție ca, odată pe an, membrii comunității noastre să meargă împreună într-un pelerinaj la locurile sfinte dintr-o anumită parte a lumii creștine. Cel mai recent, în iulie 2016, am fost plecați într-un tur al României. De fiecare dată, am putut observa că aceste călătorii reprezintă tot atâtea prilejuri de actualizare și împărtășire din prezența și lucrarea lui Dumnezeu în această lume. De altfel, pelerinajul nu este o realitate nouă, specifică lumii moderne, ci dimpotrivă: dintotdeauna, oamenii au arătat o deosebită râvnă în a vedea, a se apropia, a atinge și a venera locurile, mănăstirile, mormintele sfinților și sfintele moaște, icoanele făcătoare de minuni – toate acestea fiind tot atâtea semne ale adevărului fundametal că vocația și împlinirea persoanei umane și a întregii lumi constau în a deveni transparente, lăsând să strălucească în ele slava lui Dumnezeu.

În plus, aceste călătorii contribuie semnificativ la creșterea coeziunii în rândul comunității. Membri ai parohiei care până atunci nu au schimbat mai mult de trei vorbe au deodată ocazia de a împărți o bancă ori chiar un sandwitch, de a sta de vorbă de a se cunoaște mai bine și de a lega noi legături ori de a le relansa pe cele mai vechi. Or acest lucru se simte mult dincolo de încheierea pelerinajului. 

Cu aceste gânduri vă propunem ca, între 27 octombrie și 6 noiembrie 2017 (adică pe durata vacanței școlare de toamnă (Allerheiligen), să mergem împreună într-un pelerinaj la locurile sfinte din Israel, pe urmele Mântuitorului nostru Iisus Hristos. 

Itinerar

Sf. Mormant_apusCălătoria noastră în Țara Sfântă va urma firul cronologic al petrecerii pe pământ a Mântuitorului Iisus Hristos. Astfel, vom începe pelerinajul în Peștera Nașterii Domnului, din Betleem, urmând a-l încheia cu Biserica Sfântului Mormânt și locul Înălțării la Cer, în Ierusalim. 

Intenția noastră este de a parcurge acest itinerar într-un ritm mai lent, care să ne permită nu doar să bifăm obiectivele de pe listă, ci mai ales să simțim și să ne bucurăm de ele, chiar dacă asta va prelungi un pic șederea noastră în Israel. 

Costuri

costuri

Prețul pelerinajului este de 740 dolari americani/pers, ceea ce, in acest moment (12 ianuarie 2017), inseamna aproximativ 700 euro/pers. Prețul exact va fi determinat de cursul de schimb euro/dolar american la data începerii pelerinajului. 

Această sumă acoperă 9 nopți de cazare, cu micul dejun și cina incluse (mai puțin băuturile alcoolice), transportul cu autocarul, ghidul local și intrările la obiectivele cu plată. Suma NU acoperă, însă, mesele de prânz (cel mai des, ne vom limita la câte un sandwich, pentru a câștiga timp), și nici transportul până în Israel și retur (cu cât rezervăm mai din timp, cu atât biletele de avion sunt mai ieftine; detalii, mai jos).

Cazarea se va face în camere duble, la hoteluri de trei stele. Se poate opta și pentru regim single, cu plata unui supliment. 

Copiii sunt bineveniți în grup, doar că părinții care aleg să meargă însoțiți de cei mici trebuie să înțeleagă că este posibil ca, alergând după copii, să mai piardă unele explicații oferite de ghid ori preotul însoțitor. Pentru cei mici, costurile sunt după cum urmează:

– până la 2 ani – gratis;
– între 2 și 6 ani – reducere de 50%;
– între 7 și 12 ani – reducere de 40%;
– peste 12 ani – preț întreg.

Înscrieri

InscrieriÎnscrierea pentru acest pelerinaj se poate face fie personal, la biserică, fie prin telefon (0488.369.183 – pr. George Vâlcu), fie prin email (prgeorge@biserica.be). 

Confirmarea înscrierii se va face însă numai în urma achitării sumei de 300 euro, bani care vor fi folosiți pentru achiziționarea biletului de avion Bruxelles-Tel Aviv și retur (dacă biletele costă mai puțin, diferența va fi scăzută din cei 700 euro).

Această sumă poate fi achitată fie cash, la biserică, fie prin transfer bancar în contul parohiei, cu următoarele detalii:

Beneficiar: Roemeense Orthodoxe Parochie te Antwerpen

IBAN: BE84 0013 6127 4859.
BIC/Swift: GEBABEBB.
Banca: BNP Paribas Fortis.
Comunicare: Israel 2017
 

Pe 12 ian. 2017, au fost rezervate biletele pentru primii 34 de membri ai grupului. Prețul a fost de 275 euro/pers. Este vorba de zboruri directe, cu bagaj de cală și mese incluse, operqte de Brussels Airlines. Orarul zborurilor:

Vineri, 27 oct. 2017: Bruxelles National, 9:35 – Tel-Aviv 15:05
Luni, 6 noi. 2017: Tel-Aviv, 01:05 – Bruxelles National, 05:00
 
Dacă aveți nelămuriri, nu ezitați să adresați întrebările dvs. părintelui George Vâlcu. Detalii contact, aici.

Next Post

Previous Post

© 2018 Parohia Ortodoxă Română „Nașterea Maicii Domnului” Antwerpen

Theme by Anders Norén