„Haina îl încălzește pe om!” – campanie de strângere de haine și încălțăminte folosite

Suntem cu toții de acord că haina nu îl face pe om, dar fel de adevărat este că îl încălzește. Și cel mai bine își dă omul seama de aceasta atunci când nu prea o are…

În continuarea programelor sociale Bucurie la cutie, Îi trimitem la școală! sau Bucurie la…remorcă, desfășurate de parohia noastră de-a lungul ultimilor ani, mai ales că ne aflăm în vremea Postului Mare, când ar trebui să încercăm fiecare să însoțim postul și rugăciunea cu fapta cea bună, vă invităm să dăm împreună viață unui nou gând de ajutorare: cu toții avem pe acasă haine și încălțăminte aflate încă în stare foarte bună, dar pe care nu le-am mai folosit de ani buni, tot mutându-le de-colo-colo, prin debarale ori șifoniere. Pentru o mulțime de alți oameni, acestea ar fi mai mult decât binevenite, putând face, de pildă, diferența dintre a umbla desculț ori încălțat. 

Vă invităm așadar să renunțați la măcar o parte din prisosul vostru, dăruindu-l celor care au mai mare nevoie de el și făcând astfel ascultare de cuvântul din Evanghelie, cum că „cel ce are două haine să dea celui ce nu are” (Luca 3, 11). 

Donațiile în haine ori încălțăminte pot fi aduse la biserică duminică 18 sau duminică 25 martie 2018. În săptămâna următoare Buneivestiri, toate vor pleca spre familii nevoiașe din mai multe sate din România. Vom reveni, ca de obicei, cu fotografii de la „locul faptei”. 

Câteva detalii de avut în vedere:

  • Hainele și încălțămintea donate trebuie să fie curate și în stare bună. Nu vrem să dăruim cârpe, ci haine care să facă bucurie celor ce le vor primi!
  • Cele dăruite vor fi ambalate în saci groși (ca să nu se rupă!) de plastic, iar pe fiecare sac vom aplica câte o etichetă pe care vom indica conținutul (de ex: haine, băiat, 7 ani).
  • E de dorit ca, odată cu hainele, fiecare să ofere și o mică sumă de bani, care să acopere (măcar parțial) costurile de transport până în România (1 euro/kg.).

Persoană de contact, pentru mai multe detalii: dl. Ninel SIMEANU – mob: 0466.012.344.

Next Post

Previous Post

© 2018 Parohia Ortodoxă Română „Nașterea Maicii Domnului” Antwerpen

Theme by Anders Norén