Se spune adesea – și pe bună dreptate! – că Ortodoxia nu este un set de idei filosofice cu care cineva poate sau nu agrea – aceasta ar fi ideologie! Cu atât mai puțin este Ortodoxia un set de reguli practice pe care cineva respectându-le poate avea satisfacția datoriei împlinite și garanția succesului – aceasta ar fi ritualism! Ce este, atunci, Ortodoxia? Probabil că răspunsul cel mai potrivit ar fi: Ortodoxia este un mod de viață, un mod de viețuire! Numai că Ortodoxia invită pe om să nu-și limiteze viața la nivelul lumii acesteia, văzute, pe care o experiem prin intermediul simțurilor trupești, ci să se deschidă către nivelul duhovnicesc al realității, cultivându-și simțurile duhovnicești. Mai concret, Ortodoxia invită pe omul creat să se facă părtaș harului (sau energiei) necreat al lui Dumnezeu, să se împărtășească adică din Dumnezeu Însuși. Iar aceasta nu ca o performață cu totul excepțională, rezervată numai câtorva excentrici, ci ca împlinire a însăși vocației sale, ca om.

Care-va-să-zică, Ortodoxia îl invită pe om nu doar să viețuiască, ci să supra-viețuiască, adică să trăiască mai presus de limitele aparent de nedepășit ale lumii materiale. De aici și numele seriei de întâlniri catehetice la care vă invităm să luați parte în perioada 10 martie – 30 iunie 2018: Curs de (supra)viețuire ortodoxă

Ce ne propunem?

Ne propunem să ne cunoaștem credința mai bine, dar nu pentru a ne îmbogăți bagajul de cunoștințe, ci pentru a ne ajuta să trăim mai frumos, mai deplin, mai îmbucurător, mai împlinitor – în definitiv – mântuitor.

Vom vorbi despre Dumnezeu ca și Creator al acestei lumi și al nostru, al fiecăruia; vom vedea apoi cum Dumnezeu, chiar atunci când omul Îi întoarce spatele, nu se îndepărtează de făptura Sa, ci dimpotrivă, se face El Însuși om, pentru a-i redeschide omului calea spre îndumnezeire. Ne vom opri apoi asupra mărturiei Părinților asupra căii pe care o are omul de urmat pentru a se face „beneficiar” al acestei lucrări mântuitoare și sfințitoare. Vom încerca apoi să schițăm cursul istoric al acestei lumi, punând în prim plan prezența și lucrarea lui Dumnezeu într-însa. Ne vom opri apoi asupra câtorva teme ce țin de viețuirea noastră creștină de zi cu zi: De ce și cum să postim? Cum să ne rugăm? Cum să ne Spovedim? Ce este Sfânta Liturghie? 

Ca structură, întâlnirile noastre vor începe cu o prelegere pe tema serii (aprox. 1h) și vor continua cu o dicuție liberă (aprox. 1 h), în cadrul căreia vom încerca să formulăm și să răspundem la întrebările generate de această prelegere. Abordarea va fi întotdeauna una foarte practică, punând accent pe relevanța și impactul potențial al învățăturii de credință asupra vieții noastre de zi cu zi. 

Când și unde?

Întâlnirile noastre vor avea loc, cu o singură excepție, sâmbăta seara, în intervalul orar 19.00-21.00 (adică imediat după Vecrnie), în casa parohială (Heistraat 321, 2610 Wilrijk). Prima întâlnire va avea loc sâmbătă, 10 martie, iar ultima, sâmbătă, 30 iunie 2018. În total, ne vom întâlni de 17 ori. 

Cei care nu pot ajunge la vreuna dintre întâlniri, pot totuși lua parte LIVE, prin intermediul unei platforme de conferințe online, care le va permite să asculte prelegerea, iar apoi chiar să ia parte la discuție. Desigur, încurajăm participarea personală, în carne și oase, dar varianta online poate fi o variantă demnă de luat în calcul ocazional, când deplasarea până la biserică n-ar fi cu putință. În fine, atunci când nici participarea online nu ar fi posibila, cei interesati vor putea urmari, pe siteul parohiei, inregistrarea video a intalnirii ratate, pentru a nu pierde firul celor discutate.  

Ce avem de câștigat?

Câștigul cel mai mare ar consta în punerea în aplicare – măcar și numai în parte! – a celor învățate. Întruparea în viul vieții noastre a perspectivei ortodoxe asupra lumii și a omului ne-ar schimba în mod fundamental viața. 

După cum vom descoperi, felul de viețuire ortodox este prin excelență unul comunitar: „Omul poate pieri de unul singur, dar nu se poate mântui de unul singur!, spun Părinții. Or un alt potențial câștig în urma participării la aceste întâlniri ar fi tocmai creșterea în comuniune cu frații, cu cei împreună-călători pe cale. 

În fine, un ultim potențial câștig ar fi posibilitatea de a lua parte gratuit la pelerinajul în Rusia organizat de parohia noastră în perioada 1-10 august 2018. Aceasta va fi răsplata pentru osteneala celui mai harnic participant la curs (vezi detalii mai jos). 

Care este calendarul întâlnirilor?

 • 10 martie: Cunoașterea lui Dumnezeu. De unde știm ceea ce pretindem că știm despre Dumnezeu?
 • 17 martie: anulat
 • 24 martie: Sfânta Treime – Dumnezeul creștinilor. Trei Dumnezei sau Unul?
 • 31 martie: Dumnezeu și crearea lumii
 • miercuri, 4 aprilie: Dumnezeu ca om. Mântuirea lumii
 • 14 aprilie: Dumnezeu ca Duh. Sfințirea lumii
 • 21 aprilie: Rugăciunea – experiența vieții veșnice 
 • 28 aprilie: Biblia în Biserică
 • 5 mai: Anul liturgic și slujbele bisericești
 • 12 mai: Sfânta Liturghie – tinda Împărăției
 • 19 mai: Botezul și Mirungerea – altoirea pe trupul lui Hristosilie
 • 26 mai: Postul – regim alimentar și/sau exercițiu al stăpânirii de sine?
 • 2 iunie: Spovedania & îndrumarea duhovnicească
 • 9 iunie: Începuturile Bisericii și perioada persecuțiilor
 • 16 iunie: Sinoadele Ecumenice
 • 23 iunie: Încreștinarea Europei
 • 30 iunie: Biserica Ortodoxă astăzi
 • 7 iulie: examen (opțional)

Cine va ține cursurile?

Majoritatea vor fi ținute de unul dintre cei doi preoți ai parohiei noastre (pr. George și pr. Mario), dar există și posibilitatea de a avea invitați din afara parohiei, care să trateze una dintre teme. 

Cine poate participa?

Serile catehetice sunt deschise oricărei persoane interesate. Se recomandă frecventarea cu regularitate a întâlnirilor, dar este permisă și participarea episodică, la una sau mai multe teme care interesează în mod deosebit.

Cei care doresc însă să ia parte la examenul final trebuie să îndeplinească două condiții

să se înscrie la curs, completând formularul electronic de mai jos sau pe cel tipărit, disponibil la pangarul bisericii, cel târziu sâmbătă, 31 martie 2018

– să participe la minim 14 din cele 17 întâlniri. Dintre acestea, minim 7 participări trebuie să fie la biserică, celelalte putând fi făcute și online, prin intermediul platformei de conferințe. 

Examenul va avea loc sâmbătă 7 iulie 2018, începând cu ora 19.00, în același loc ca și cursurile. Participanții vor trebui să răspundă succint, în scris, unui număr de 40 de întrebări, formulate pe baza celor discutate de-a lungul întâlnirilor. Rezultatele vor fi anunțate în cursul zilei de duminică, 8 iulie 2018. Cel care va obține punctajul cel mai bun va fi beneficiarul premiului: un loc gratuit în pelerinajul în Rusia, organizat de parohia noastră în perioada 1-10 august 2018. Și în această privință, se impun câteva câteva precizări:

– dacă două sau mai multe persoane vor obține punctaj egal la examen, beneficiarul premiului va fi stabilit prin tragere la sorți, în prezența tuturor celor implicați. 

– premiul constă în taxa de participare la pelerinaj (600 euro); beneficiarul va fi însă responsabil de rezervarea zborurilor, precum și de obținerea vizei pentru Rusia și a asigurării medicale.