Donațiile pentru acoperirea cheltuielilor curente ale parohiei (chiria lunară, asigurarea imobilului, lucrări de înnoire, școala parohială pentru copii etc.) pot fi făcute folosind următoarele detalii bancare:

Beneficiar: Roemeense Orthodoxe Parochie te Antwerpen
IBAN: BE84 0013 6127 4859.
BIC/Swift: GEBABEBB.
Banca: BNP Paribas Fortis.
Comunicare: – numele de Botez ale celor ai casei –

 

Noua biserica

Asemeni majorității comunităților ortodoxe române din Occident, parohia noastră nu deține un lăcaș de cult propriu. Din această cauză, în cei 20 de ani de existență, am fost nevoiți în cinci rânduri să ne mutăm într-o altă biserică. 

Pe lângă faptul că această stare de fapt presupune achitarea unei chirii lunare destul de consistente, statutul de chiriași crează și o serie întreagă de dificultăți în desfășurarea unei vieți parohiale normale: nu putem săvârși Sf. Liturghie pentru sărbătorile ce cad în cursul săptămânii, nu putem organiza o școală parohială pentru copiii din comunitate, săvărșirea slujbelor de sâmbăta necesită obținerea unei aprobări din partea conducerii institutului care ne găzduiește. 

Toate acestea fac din achiziționarea și amenajarea unui lăcaș de cult propriu o necesitate și, în consecință, o prioritate pentru parohia noastră. În vederea stângerii fondurilor necesare realizării unui astfel de proiect, în luna februarie 2007, la inițiativa Pr. Dr. Ioan Dură, a fost deschis un cont în care pot face donații toți cei care doresc să devină ctitori ai noii biserici:

Beneficiar: Roemeense Orthodoxe Parochie te Antwerpen
IBAN: BE29 0355 5279 5664.
BIC/Swift: GEBABEBB.
Banca: BNP Paribas Fortis.
Comunicare: – numele de Botez ale celor ai casei –