Binecuvântarea caselor, de Bobotează

Potrivit obiceiului străvechi al Bisericii noastre, vom fi bucuroși să venim să vă binecuvântăm casele cu Agheasmă Mare, cu ocazia praznicului Botezului Domnului. Dar, date fiind condițiile de pastorație mai speciale de aici, din Occident, unde o parohie nu cuprinde o parte dintr-un cartier, ci orașe, dacă nu chiar regiuni întregi ale unei țări, se impune o organizare ceva mai minuțioasă a acestor vizite, precum și un dram în plus de bunăvoință și înțelegere, deopotrivă din partea preoților și a credincioșilor.

Astfel, aceste vizite pastorale de Bobotează vor avea loc în perioada 3-7 ianuarie, după următorul calendar:

Miercuri, 3 ianuarie 2017, orele 17.00 – 22.00: Merksem, Schoten, Brasschaat, Kapellen, Linkerover, Beveren.

Joi, 4 ianuarie 2017, orele 17.00 – 22.00: Antwerpen Centru – cod poștal 2000 – 2018, Borgerhout și Berchem

Vineri, 5 ianuarie 2017, orele 19.00 – 22.00: Hoboken, Wilrijk și Antwerpen – cod poștal 2060

Sâmbătă, 6 ianuarie 2017, orele 15.00 – 22.00: Borsbeek, Mortsel, Boechout, Edegen, Kontich, Boom, Mechelen, Lier și zonele învecinate 

Duminică, 7 ianuarie 2017, orele 15.00 – 22.00: Deurne Nord și Deurne Zuid

Aceia dintre dvs. care nu găsiți comuna în care locuiți în calendarul de mai sus pot folosi harta de mai jos pentru a alege o zi în care preotul va ajunge în comuna cea mai apropiată de a dvs

Vă atragem însă atenția că, în cuprinsul Provinciei Antwerpen există alte două parohii ortodoxe româneștiParohia Sf. Mc. Gheorghe, Turnhout (Pr. Gabriel Bogdan) și Parohia Sf. Ioachim şi Ana, Hoogstraten (Pr. Gheorghe Macovei). Dacă locuiți în apropierea acestor parohii, vă încurajăm să-i contactați pe pr. Gabriel sau pr. Gheorghe și să stabiliți împreună cu dânșii detaliile vizitei pastorale de Bobotează.

Este important să vă exprimați din timp dorința de a primi vizita preotului. Puteți face acest lucru în patru moduri:

i) la biserică, completând (cât mai citeț!) un bilet de pe masa de la intrare și punându-l în urna special amenajată în acest sens.

ii) prin email, la prgeorge@biserica.be, inicând la rubrica Subiect „VIZITĂ BOBOTEAZĂ”, iar în corpul de text, NUMELE, ADRESA (completă!) și NUMĂRUL DE TELEFON (preferabil, mobil).

iii) prin SMS, la 0488.369.183, indicând NUMELE și ADRESA (completă!).

iv) completând formularul de mai jos.

Cel târziu pe 2 ianuarie, veți primi un SMS sau email de confirmare a vizitei. 

Este, de asemenea, important ca măcar o persoană să fie acasă în intervalul indicat în programare, deși ar fi de dorit ca toți membrii familiei să fie prezenți, făcându-se astfel părtași acestui moment de binecuvântare.

Să ne vedem cu bine!

Next Post

Previous Post

© 2018 Parohia Ortodoxă Română „Nașterea Maicii Domnului” Antwerpen

Theme by Anders Norén